Догори

Думка експертів

 • Головна
  Головна Тут ви можете знайти всі повідомлення в блозі на сайті.
 • Категорії
  Категорії Відображає список категорій з цього блогу.
 • Мітки
  Мітки Відображає список тегів, які були використані в блозі
 • Блогери
  Блогери Пошук вашого улюбленого блогера з цього сайту.
 • Колективні блоги
  Колективні блоги Знайдіть свої улюблену команду блогів тут
 • Увійти
  Login Login form

Чому

важливі публічність та двосторонній діалог між владою та громадою щодо міського бюджету 2016?

 

Іван Сікора, директор Фундації «Відкрите суспільство»

Ольга Рись, менеджер проектів Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень,

учасниця громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!»

Звідки плануються надходження до міського бюджету, чому так мало чи так багато? Хто і далі фактично зможе не платити за орендовані земельні ділянки комунальної власності, отримавши пільги, і чому? Хто і далі буде продовжувати орендувати комунальну власність за символічну 1 грн, і чи має він для цього реальні підстави? Куди будуть спрямовані кошти міського бюджету? Чому одні об’єкти увійшли до переліку, де заплановані ремонтні роботи, а інші ні? Питань багато. Відповіді на них може дати проект рішення про міський бюджет м. Чернігів на 2016 р. Не зважаючи ні на які обставини, цьогоріч пропозиції громадян та бізнесу мають бути почутими міським головою та депутатами!

Близько місяця залишається до прийняття бюджету міста Чернігів. Одеська обласна організація «Комітету виборців України», Фундація «Відкрите суспільство» та Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень як учасники громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», що об’єднує громадських активістів та незалежних журналістів у 15 містах України, попри певну невизначеність, звертаються до обраного Чернігівського міського голови щодо важливості вчасного та повного оприлюднення проекту рішення про бюджет міста на наступний рік. Ми вимагаємо проведення повноцінних консультацій щодо проекту рішення про міський бюджету на 2016 рік. Важливим є оприлюдненням їх результатів та забезпеченням повноцінного зворотного зв’язку щодо наданих пропозицій. 

ВИМОГА 1:  зробити публічним проект головного фінансового документу міста Чернігів

Цього року вперше в історії України прийняття бюджету на місцевому рівні є незалежним від прийняття державного бюджету. А тому цього року нарікати на дії уряду чи депутатів парламенту у місцевих очільників вже не вийде. До 25 грудня місто Чернігів має отримати місцевий бюджет – головний фінансовий документ на наступний рік.

Містяни можуть дізнатися, чи враховані їх потреби та інтереси, звернення та скарги, проаналізувавши проект рішення про місцевий бюджет, який має бути оприлюднений за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття. Тобто не пізніше кінця листопаду, а точніше сьогодні, проект рішення про місцевий бюджет мав би бути оприлюднений на сайті міськради. Зважаючи на вчорашні події в стінах парламенту, питання щодо своєчасності оприлюднення документу, вочевидь, втрачає свою актуальність.

Разом з тим, важливо, аби посадовці оприлюднили не лише прогнозні показники надходжень та витрат, але й пояснювальну записку із зазначенням об’єктів та бази формування прогнозних показників надходжень та не забули про всі додатки, як того вимагає Бюджетний кодекс України. Проект рішення про місцевий бюджет повинен містити:

 • пояснювальну записку з інформацію про соціально-економічний стан міста;
 • оцінку прогнозу доходів та аналіз пропонованих обсягів видатків. Кожна цифра прогнозних надходжень до міського бюджету має ґрунтуватися на переконливих та чітких розрахунках;
 • перелік інвестиційних програм (проектів) на плановий бюджетний період та наступні за плановим два бюджетні періоди (дасть змогу дізнатися що і де буде побудовано чи відремонтовано);
 • пояснення головних розпорядників бюджетних коштів чому конче необхідно витрачати кошти на той чи інший об’єкт та чому пріоритети витрачання коштів сформуванні саме таким чином.

Міська влада зобов’язана гарантувати громадянам можливість повною мірою та завчасно ознайомитися із проектом рішення про міський бюджет на 2016 рік.

ВИМОГА 2: почути голос небайдужих громадян

Доступ до інформації щодо змісту проекту рішення про бюджет дає громадянам можливість надавати пропозиції та зауваження. Побачивши останні, місцева влада зможе краще зрозуміти потреби та інтереси громадян та бізнесу.

І хоча в компетенції міської влади врахувати, частково врахувати чи відхилити надані пропозиції та зауваження в рамках проведення консультацій, але голос кожного небайдужого громадянина, який хоче долучитися до управління містом у проміжку між виборами – обов’язково має бути почутий.

Очевидно, що кожен з нас залежно від місця проживання, доходу, віку та статі має різні уявлення про те, куди першочергово мають бути спрямовані кошти з міського бюджету. Але, безперечно, громадяни мають право знати підходи, на підставі яких визначалася доцільність включення тих чи інших об’єктів до переліку інвестиційних програм (проектів).

Болючі для громади проблеми можна обговорити під час консультацій та почути аргументи міської влади. Аби не перетворювати консультації щодо проекту бюджету у шоу, важливо задіяти не лише інструмент публічних громадських обговорень у форматі слухань, але й передбачити:

 1. Надсилання чи/та реєстрацію пропозицій у письмовій формі на визначену електронну пошту;
 2. Проведення обговорень найбільш проблемних статей надходжень та видатків бюджету у форматі експертного обговорення;
 3. Проведення публічних зустрічей із заінтересованими сторонами (ініціативні групи громадян та бізнес об’єднання) щодо конкретних проблемних питань місцевої політики.

ВИМОГА 3: налагодити двосторонній зворотній зв'язок із громадянами

На думку учасників громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» консультації  можуть бути ефективними, а громадяни та бізнес були впевненими, що міська влада готова не лише до консультування, але й до співпраці та реагування на наданні пропозиції, коли буде забезпечено:

 1. оприлюднення всіх наданих пропозицій в рамках консультацій на веб-сайті міськради;
 2. оприлюднення звіту про результати консультацій із громадськістю на веб-сайті міськради;
 3. звіт про проведення консультацій із громадянами та бізнесом та інформацію про його результати буде додано у формі окремого додатку до рішення про місцевий бюджет на 2016 р.

В цілому, це не так важко зробити міській владі. Наслідком стане зростання довіри до того, що міський голова хоче робити в місті. Саме участь громадян у бюджетному процесі є чи не найкращою можливістю впливати на міську владу у проміжках між виборами, а міській владі краще зрозуміти потреби та інтереси громадян, які з різних причин не були враховані в проекті головного фінансового документу міста.

Міський бюджет – це наші гроші, гроші громади. І тому, громадяни ВИМАГАЮТЬ від міської влади ВІДКРИТОСТІ, ПРОЗОРОСТІ, КОНСУЛЬТАЦІЙ ТА СПІВПРАЦІ у формуванні кінцевої редакції проекту міського бюджету на 2016 рік.

Довідкова інформація:

Діяльність громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» спрямована на підвищення прозорості формування та використання коштів місцевих бюджетів. Вперше в Україні комплексно оцінюється 15 місцевих бюджетів на стан їх прозорості, громадської участі та доброчесності на основі методології Фундації «Відкрите суспільство».

Діяльність громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети» координується Одеською обласною організацією «Комітету виборців України» та Фундацією «Відкрите суспільство» за фінансової підтримки Європейського союзу та Посольства Фінляндії в Україні.

Партнерство «За прозорі місцеві бюджети» об’єднує громадські організації та засоби масової інформації у 15 містах України (Києві, Одесі, Дніпропетровську, Львові, Миколаєві, Чернігові, Черкасах, Сумах, Івано-Франківську, Чернівцях,  Сєверодонецьку, Здолбунові, Вознесенську, Чугуєві, Білозерці, Купянську та Ізмаїлі).  

 

Додаткова інформація за посиланням: громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!».

Продовжити читання

Поки в Україні ведуться гарячі дебати з питань енергоефективності та енергозбереження, вирішується де економити, як економити, та кому за це відповідати, в сусідній Польщі з 2001 року реалізуються програми направлені на реалізацію цих завдань. Гміна Білява, яка входить до Нижньоселезійського воєводства Дзержуньовського повіту, займає площу 36,5 кілометрів квадратних та має населення близько 32 тисяч, є однією з перших, хто зробив істотний крок в цьому напрямку.

Продовжити читання

В Украине трансграничное сотрудничество, как правило, рассматривается одновременно как инструмент развития приграничных территорий и как фактор реализации её евроинтеграционных устремлений, поскольку Украина имеет 1390 километров сухопутной границы со странами ЕС. В то же время, особенностью трансграничного сотрудничества Украины является то, что оно происходит не только на границах государства со странами ЕС, но и на границах со странами, которые не входят в состав Евросоюза – Республикой Беларусь, Молдовой и Россией.

Продовжити читання

Украина и Беларусь на непростом современном этапе развития остаются странами, при описании отношений которых употребляется характеристика «добрососедские». Причем в данном случае речь идет как об официальном уровне, так и непосредственном взаимодействии на уровне «people-to-people». Вместе с тем за время существования независимых государств в новейший период истории можно наблюдать многочисленные ситуативные колебания в разных плоскостях двусторонних отношений. И в целом уровень сотрудничества между двумя странами, декларируемый как стратегическое партнерство, за годы независимости таковым содержанием, по сути, не наполнен.

Продовжити читання

Громадські активісти сподіваються, що проект рішення, який відкриє шлях до впровадження процедури місцевих ініціатив, буде порушено під час 50 сесії Чернігівської міської ради в квітні. Знову йтиметься про внесення змін до Статуту територіальної громади міста Чернігова в частині, що стосується кількості підписів на підтримку проекту рішення, розробленого активними містянами. Планується, що цього разу відповідний проект рішення на прохання громадських активістів заздалегідь внесуть на розгляд самі депутати.

Продовжити читання

Україна
- Президент України під час свого першого офіційного візиту до Федеративної Республіки Німеччина провів зустріч з Федеральним канцлером Ангелою Меркель. Ангела Меркель відзначила, що робиться усе можливе, щоб мирним шляхом забезпечити повагу до суверенітету та територіальної цілісності України. У свою чергу, Президент України заявив, що показником для скасування або посилення санкцій має бути виконання Мінських угод.
- Президент України провів зустріч з Головою німецького Бундестагу Норбертом Ламмертом. Співрозмовники відзначили інтенсифікацію діалогу між Україною та Німеччиною. Співрозмовники визнали неприпустимою поведінку двох німецьких парламентарів, які в порушення норм міжнародного права відвідали окуповані території на Донбасі.

Продовжити читання

Інвестиції є основою розвитку підприємств, окремих галузей та економіки країни в цілому і регіонів зокрема. Від уміння інвестувати залежить розквіт чи занепад підприємств, можливості вирішення соціальних і екологічних проблем. Без надійних основ інвестиційної діяльності важко сподіватись на сталий розвиток виробництва регіону, науково-технічний і соціальний прогрес.

Кожен регіон робить свій економічний вклад у розвиток країни. Зокрема ефективність інвестиційної діяльності Чернігівського регіону вирішальною мірою залежить від рівня розвитку сільського господарства, капітального будівництва, інвестиційного та промислово-будівельного комплексів, що, в свою чергу, зумовлюється виробничим потенціалом, його матеріально-технічної бази, науково-технічним рівнем проектних рішень та забезпеченням фінансовими ресурсами.

Продовжити читання

Проголошена в 2014 році децентралізаційна реформа є однією з найбільш масштабних перебудов державного устрою та пов’язаних з ним сфер суспільної взаємодії в Україні. Стартовим та базовим документом щодо її реалізації є Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, затверджена 01.04.2014 року з відповідними імплементаційними планами на 2014 та 2015 роки. 

Натомість, станом на початок 2015 року за відсутності внесених змін до Конституції України головні трансформації в даній царині пов’язані з впровадженням нового бюджетного та податкового законодавства, яке в початковому вигляді було прийнято 28.12.2014 року та наразі зазнає щомісячного доопрацювання.

За системного підходу внесення змін до Конституції України має супроводжуватись прийняттям відповідних базових законів, розроблених в єдиній загальній логіці, зокрема «Про місцеве самоврядування», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про адміністративно-територіальний устрій», «Про місцеві органи виконавчої влади» тощо. 

Іншими структурними блоками децентралізаційного законодавства, які потребують внесення змін є регіональна політика, ресурсне забезпечення, участь громадян, спеціальні та галузеві норми тощо. Їх часткова реалізація обмежується поки що лише прийняттям закону «Про засади державної регіональної політики». 

Разом з тим, щодо внесених до парламенту проектів законів, прийняття яких сприятиме реалізації реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади, спостерігається певна фрагментарність та відсутність взаємоузгодженості з вищезазначеною Концепцію. З-понад десяти таких законопроектів більшість стосуються регулювання містобудівної діяльності, житлово-комунальних послуг та енергоефективності. 

Таким чином, основою здійснення реформи в найближчий час залишатимуться прийняті закони «Про співробітництво територіальних громад» з відповідним методичним забезпеченням та «Про добровільне об’єднання територіальних громад», на виконання якого ще мають бути внесені зміни до низки діючих законів та розроблені окремі підзаконні акти. Реалізація вимог даних законів тісно пов’язана з вже прийнятими змінами до Бюджетного та Податкового кодексів, а також узгоджена з відповідними нормами закону «Про засади державної регіональної політики». 

При цьому головним стримуючим фактором щодо успішності впровадження новацій, визначених двома вищезгаданими законами, на даному етапі виступатиме процес переформатування законодавства щодо проведення виборів до органів місцевого самоврядування.

 

 

Продовжити читання

Україна
- Президент Петро Порошенко прибув з дводенним робочим візитом до Німеччини. У Дрездені він відвідав пораненого військовослужбовця-учасника АТО та зустрівся з українською громадою.
- Президент України Петро Порошенко сказав на зустрічі з українцями Дрездена, що Україна очікує на саміті “Східного партнерства” в Ризі рішення щодо безвізового режиму ЄС для України.
- П. Порошенко пропонує бойкотувати Чемпіонат світу з футболу в Росії до того часу, поки російські війська перебувають на Донбасі.

Продовжити читання

Україна
- Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року № 86 запроваджуються тимчасові обмеження на перетинання державного кордону України жителями прикордонних регіонів Російської Федерації. Зокрема, з 16 березня призупиняється пропуск через українсько-російський державний кордон жителів прикордонних регіонів РФ у місцевих пунктах пропуску.

Продовжити читання

Україна
- Президент Петро Порошенко під час засідання Ради національної безпеки і оборони наголосив, що Україна неухильно виконує Мінські домовленості.
- Президент Петро Порошенко підписав Указ, яким затверджено Положення про Воєнний кабінет РНБО.
- Рішенням РНБО схвалено законопроект про зміни до Закону "Про правовий режим воєнного стану" та запропоновано Президентові внести його на розгляд Верховної Ради як невідкладний.

Продовжити читання

Україна
- Президент ініціював перше засідання Воєнного кабінету при Раді національної безпеки і оборони України. Головним пунктом порядку денного цієї наради було обговорення ходу і логіки Мінських домовленостей.
- Президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з Президентом Франції Франсуа Олландом. Співрозмовники погодилися з необхідністю посилення місії ОБСЄ і активізації процесу залучення миротворчої місії для врегулювання ситуації на Донбасі.

Продовжити читання

Україна
- Під час робочої поїздки до Грузії Міністр Кабінету Міністрів України Ганна Онищенко провела зустріч з головою Уряду Аджарської Автономної Республіки Арчілом Хабадзе, під час якої сторони обговорили реформу децентралізації, а також можливість організації у Грузії влітку відпочинку та реабілітації дітей із зони АТО.
- Президент П. Порошенко висловив переконання, що для дієвої боротьби з агресором, утвердження незалежності необхідно виробити ефективну модель культурної політики.

Продовжити читання

Україна
- Заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко повідомив, що Росія не сприяє у доступі спостерігачів спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні до підконтрольних терористам територій Донбасу. Також він відзначив, що українська сторона прийме будь-який вибір жителів Донбасу, якщо вибори пройдуть на основі українського законодавства.
- Держприкордонслужба України заявляє про затримання 58 машин «гуманітарного» конвою Росії, які не мають відповідних супровідних документів на вантаж.

Продовжити читання

Україна

- Держприкордонслужба повідомляє, що Росія в односторонньому порядку здійснила оформлення чергового так званого "гуманітарного конвою".

 ЄС

- Міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіюс під час неформального саміту країн Євросоюзу у Ризі повідомив, що серед країн ЄС існує дискусія щодо питання продовження санкцій.

- Міністр закордонних справ головуючої у ЄС Латвії Едгарс Рінкевіч запевняє, що в разі погіршення ситуації на сході України Євросоюз повернеться до обговорення подальших запобіжних заходів. Також він відмітив, що Брюссель має напрацювати пакет допомоги трьом країнам, які підписали Угоду про асоціацію з ЄС – Україні, Грузії, Молдові.

Продовжити читання

Україна
- Президент України Петро Порошенко провів зустріч із заступником Державного Секретаря США Ентоні Блінкеном. П. Порошенко поінформував про поточну ситуацію на Донбасі та виконання Україною зобов’язань, досягнутих в Мінську, та наголосив на небажанні та неготовності іншої сторони у відведенні важкого озброєння під контролем спостережної місії ОБСЄ.
- Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк прийняв заступника Державного секретаря США Ентоні Блінкена, який перебуває в Києві з візитом. Обговорили пріоритетні напрями для залучення експертної і технічної допомоги з боку США, серед яких, зокрема, зміцнення оборонної спроможності, реформа правоохоронних органів, допомога у фінансовому секторі.

Продовжити читання

Україна
- Президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з Верховним представником Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Федерікою Могеріні. Президент закликав ЄС керуватись виконанням Мінських домовленостей та попередніми рішеннями Європейської Ради в питанні продовження та можливого посилення санкцій щодо Росії під час неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС, 6-7 березня у Ризі, та засідання Ради ЄС із закордонних справ.

Продовжити читання

Боротьба за місцеві ініціативи в Чернігові, врегулювання прав мешканців міста з внесення проектів рішень на розгляд депутатів, триває. Влада визнає, що вони потрібні Чернігову, однак має своє бачення процедури.

Продовжити читання

Сьогодні хочу поділити розмовою з Ігорем Валерійовичем Ушкевичем, який вже давно займається питаннями житлово-комунального господарства та очолює Об’єднання самоорганізації населення в місті Чернігові. Ігор Валерійович написав чимало матеріалів на цю тему, один з яких був опублікований в виданні «За Чернігів» і стосувався теми боротьби з неякісними послугами. Разом з тим, діалог тет-а-тет є не менш мотивуючим, з чим і пропоную ознайомитися читачу.

Продовжити читання

Україна
- Віце-прем’єр-міністр України Геннадій Зубко обговорив з директором Секретаріату Енергетичного Співтовариства Янезом Копачем стан співробітництва у сферах енергоефективності та розвитку відновлюваної енергетики.
- Міністр закордонних справ України Павло Клімкін в рамках офіційного візиту в Японію зустрівся з Міністром економіки, торгівлі та провислості Японії Йоічі Міядзава.

Продовжити читання