Догори

Думка експертів

 • Головна
  Головна Тут ви можете знайти всі повідомлення в блозі на сайті.
 • Категорії
  Категорії Відображає список категорій з цього блогу.
 • Мітки
  Мітки Відображає список тегів, які були використані в блозі
 • Блогери
  Блогери Пошук вашого улюбленого блогера з цього сайту.
 • Колективні блоги
  Колективні блоги Знайдіть свої улюблену команду блогів тут
 • Увійти
  Login Login form

МАРТІН ДЕЙ: «ЧЕРНІГІВ НАГАДУЄ МЕНІ ЧЕСЬКІ МІСТА ТА ДЕЯКІ НЕВЕЛИКІ МІСТЕЧКА ФРАНЦІЇ…»

 • Розмір шрифту: Більший Менший
 • Друкувати
МАРТІН ДЕЙ: «ЧЕРНІГІВ НАГАДУЄ МЕНІ ЧЕСЬКІ МІСТА ТА ДЕЯКІ НЕВЕЛИКІ МІСТЕЧКА ФРАНЦІЇ…»

Новина про те, що заступник голови Місії Посольства Великобританії в Україні пан Мартін Дей побував у Чернігові облетіла більшість міських та обласних видань. І це недивно, адже досить рідко дипломати такого рівня читають лекції просто неба, навіть, якщо ми говоримо про цільову акцію, організовану, аби розвіяти страхи чернігівців перед загрозами від зближення з Євросоюзом. Окрім офіційних зустрічей з обласним та міським керівництвом, пан Дей також поспілкувався з випускниками Української школи політичних студій, після чого поділився секретами дипломатії з нашим читачем. Чого слід очікувати Києву від Вільнюса, чи покине Британія спільний європейський дім, які існують стипендіальні програми для українців... На ці та інші питання відповідає пан Дей.

 - Пане Мартіне, відомо, що Ви багато подорожуєте Україною. Чи вперше Ви в Чернігові? Які Ваші враження? З яким європейським містом Ви можете порівняти Чернігів?

- Це мій перший візит в Чернігів, але, я сподіваюся, не останній. Мене відразу вразили широкі відкриті простори в центрі міста, тінисті алеї і велика кількість красивих церков. Завжди важко порівнювати міста - кожне має свій власний характер. Але Чернігів нагадує мені, деякою мірою, чеські міста з їх великими центральними площами, а також деякі невеликі міста Франції.

- Що саме Вас привело на Чернігівщину? Які міста, крім Чернігова, Ви ще збираєтесь відвідати в області?

- Я приїхав до Чернігова на запрошення Інституту світової політики, який організовує вуличний університет тут і в Ніжині. Візит здійснюється для того, щоб пояснити переваги тісної інтеграції України з ЄС. Я думаю, це надзвичайно важливо, щоб українці більше дізналися про Угоду про асоціацію, яка була погоджена і може бути підписана на Самміті у Вільнюсі в листопаді. У будь-якому випадку українці отримають величезні переваги - українські фірми та підприємства будуть мати можливість продавати товари та послуги на рівній основі на найбільшому у світі ринку. Збільшиться потік інвестицій, в результаті чого з'являться нові робочі місця, технології та європейські стандарти управління. І оскільки Україна впроваджуватиме законодавство у відповідність з європейськими нормами і стандартами, українці матимуть чистіше довкілля. Плюс, оскільки Україна інтегруватиме у, так званий, єдиний європейський простір у сфері освіти, де відкриються нові можливості для студентської молоді в контексті навчання за кордоном, також розшириться співпраця між українськими та європейськими університетами.

- Всередині Європейського Союзу Великобританія є дуже консервативним членом, обачним щодо нових ініціатив та процесів розширення. Окремі політичні віяння в Вашій країні спрямовані на формування громадського запиту на альтернативний шлях розвитку. Якими можуть бути наслідки запропонованого законопроекту про референдум щодо виходу Великобританії з ЄС, як на Вас?

- Британський уряд не хоче, щоб Великобританія залишила ЄС. Очевидно, що Єдиний ринок та розширення принесли багато переваг з точки зору процвітання, стабільності та безпеки. Але Британський уряд глибоко переконаний, що ЄС має переконатися, що їх структури і політики готові до викликів сучасного світу. Так, наприклад, Єдиний ринок повинен розшириться за рахунок нових послуги, а ЄС має зробити все можливе для завершення переговорів щодо запропонованої Зони вільної торгівлі з США, яка була узгоджена на Самміті Великої вісімки у Великобританії на початку цього року.

- Україна готується до Самміту Східного партнерства у Вільнюсі, де може бути підписана Угода про Асоціацію ЄС. Європейська сторона дала час до початку жовтня для реалізації всіх вимог, які поставлені перед нашою країною. На Вашу думку, чого очікувати Києву від Вільнюсу?

- Нам доведеться почекати і подивитися, що міністри ЄС вирішать восени. Британські міністри будуть приймати рішення на основі оцінки прогресу, який Україна зробила стосовно трьох основних умов ЄС (недопущення застосування виборчого правосуддя, реформи виборчого законодавства та більш широкі реформи у контексті порядку денного асоціації). Так що я сподіваюся, що українська влада використає найближчі кілька тижнів, аби зробити відчутний крок до розвитку, опираючись на зусилля, що вже зроблені.

- Відомо, що Посольство замовляло дослідження щодо обізнаності населення України з проблематики ЄС. Чи можете Ви прокоментувати окремі результати, які Вас найбільше вразили?

- Перш за все, я був вражений тим, наскільки ми маємо діяти згуртовано для того, щоб краще пояснити за конкретними напрямами, яке значення для всіх українських громадян має тісна співпраця з ЄС. Мені зрозуміло, що, як і у Великобританії, більшість українських сімей хочуть отримувати гідну заробітну плату, дати хорошу освіту своїм дітям, а також очікують на поважне ставлення до себе. Угода про асоціацію не змінить Україну одразу - ми повинні бути чесними, - але з часом вона допоможе модернізувати країну, її економіку та інститути. Одне з останніх німецьких досліджень показало, що в середньостроковій перспективі рівень життя зростатиме на 11% у результаті європейської інтеграції. Можливо, є люди які сумніваються в цьому. Я хотів би звернути увагу цих людей на успіх таких країн, як Польща, економіка якої за останні двадцять років якісно трансформувалася. У Польщі ВВП на душу населення зріс з $ 2400 (1991 рік) до $ 13 500 (сьогодні). Середня тривалість життя збільшилася з 71 до 76 років.

- Свого часу прем'єр-міністр Великобританії Уїнстон Черчілль говорив: «Business as usual». У нинішніх умовах британський бізнес як почувається в Україні? Що заважає плідній співпраці?

- Чимало британських компаній, які вклали кошти в Україну. Більшість вирішили зупинитися, тільки-но зробивши свої початкові інвестиції. Мушу визнати, багато компаній скаржаться нам на труднощі, з якими вони стикаються. Перш за все, вони критикують відсутність прозорості в судовій системі, корупцію, рейдерство та непрозору практику закупівель. Цей складний бізнес-клімат не дозволяє Україні використати свій величезний потенціал - людський капітал, багаті сільськогосподарські землі, сланцевий газ, розміри країни та населення, кількістю в 46 млн. Більш тісна європейська інтеграція дає шанс отримати вигоду з досвіду інших країн, які постраждали від подібних проблем, і побудувати суспільство, засноване на верховенстві права та принципах, коли всі рівні перед законом і ніхто не може бути вище.

- Давайте більше поговоримо про громадянське суспільство в Україні. Ваш досвід спілкування з представниками громадських організацій в Україні дає привід говорити, що громадські діячі є більше орієнтованими на європейські цінності у порівняні з представниками інших сфер, в тому числі і влади?

- Я багато контактую з організаціями громадянського суспільства. Багато з них є дуже показовими. Я був вражений їхньою жагою наблизити Україну до Європи. З нетерпінням чекаю тісної співпраці з ними в майбутньому, особливо з тими, що намагаються працювати на низовому рівні і взаємодіяти зі звичайними громадянами.

- На початку 2013 року, починаючи з м. Суми, в низці міст України було прийнято рішення на рівні органів місцевого самоврядування про підняття прапора ЄС водночас з національним в ході урочистостей. Ви підтримуєте подібну ініціативу?

- Так! Такі ініціативи мають величезне символічне значення, що характеризує ясний, візуальний сигнал стратегічного напрямку України. Я сподіваюся, що інші міста та містечка наслідуватимуть приклад Сум!

- Нещодавно з'явилося оголошення про нову стипендіальну програму Chatham House для дослідників з країн Східного Партнерства та Росії. Вже стала відомою та позитивно себе зарекомендувала в Україні програма стипендій Джона Сміта. Які ще існують програми та освітні проекти, ініційовані британськими структурами, до яких можуть долучитися громадяни України?

- Британський уряд працює зі схемою Chevening Scholarship (прим. авт. міжнародна стипендія, яка дозволяє студентам з лідерськими якостями із понад 100 країн навчатися в аспірантурі або проходити курси в університетах Великобританії). У нас є близько 300 вчених тут, в Україні, які навчалися в британських університетах та здобули ступінь магістра. Такі можливості дійсно важливі, як один із способів створення контактів між людьми, які є життєво важливим для того, щоб дізнатися та навчитися один в одного. Ті, кому цікава ця програма, можуть знайти інформацію на сайті посольства Великої Британії в Києві.

- Міністерство закордонних справ та у справах Співдружності Великої Британії періодично надає грантову підтримку українським організаціям для реалізації виборчих проектів та ініціатив. В Чернігівській області в м. Городня також реалізовувались заходи з навчання членів ДВК в рамках мережевого проекту Комітету виборців України за підтримки Вашого посольства. Наразі представники різних політичних сил готуються до президентських виборів в Україні що відбудуться в 2015 році. Чи плануєте ви продовжувати підтримувати громадські ініціативи, спрямовані на забезпечення незалежного спостереження за виборами?

- Посольство Великобританії, безумовно, цікавитиметься процесом перебігу президентських виборів в Україні. Моніторинг, вочевидь, буде важливим і, як посольство, ми вирішимо ближче до виборів, як краще ми зможемо цьому сприяти.

- Чернігів докладає зусиль для розвитку та популяризації себе як туристичного центру, адже має багату історичну спадщину. Після такого нетривалого візиту чи з'явилось у Вас бажання відвідати наше місто ще хоча б раз з родиною чи друзями?

 - Я, безумовно, хотів би повернутися з моєю родиною і пізнати Чернігів набагато краще. У відрядженні важко знайти час для цього. Матиму уїк-енд скоро, сподіваюся, що повернуся!

в Думка експертів Переглядів: 926

Залиште ваші коментарі

Коментувати пост як гість

0
 • Коментарі не знайдено