Догори

05

лют. 2010

Опубліковано в Новини фонду

В Чернігові обговорили здобутки України в європейському та євроатлантичному напрямку

5 лютого 2009 року Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень спільно з Управлінням внутрішньої політики Чернігівської обласної адміністрації був проведений круглий стіл на тему: «Європейська та євроатлантична інтеграція України: здобутки 2009 року». Захід проводився рамках реалізації проекту «Європейські зустрічі на Поліссі» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

В роботі круглого столу взяли участь представники органів державної влади, громадського сектору, а також журналісти. Спеціальним запрошеним учасником заходу став директор Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету міністрів України Вадим Трюхан.

У своїй доповіді, присвяченій стану і перспективам європейської та євроатлантичної інтеграції України, В. Трюхан зупинився на тих міфах, які спотворюють реальну інформаційну картину в царині європейської інтеграції. Зокрема, керівнику координаційної інституції вдалося переконати присутніх в тому, що міфи про інституційну кризу Європейського Союзу, шкідливість зони вільної торгівлі з ЄС для економіки України, а також безперспективність для України «Східного партнерства» не витримують жодного зіставлення з реальністю.

В 2008-2009 рр. було значно інтенсифіковано діалог Європейського Союзу з Україною, про що може свідчити результативність переговорного процесу в рамках підготовки нової угоди між ЄС та Україною у формі Угоди про асоціацію. В листопаді 2009 року набув чинності Новий порядок денній асоціації Україна-ЄС, досягнуто значних успіхів в секторальному співробітництві з Євросоюзом.

Не витримують критики, на думку В. Трюхана, і суспільні стереотипи по відношенню до НАТО. Втім, причиною цього може бути недостатня поінформованість населення України про Північноатлантичний альянс і форми співпраці з Україною.

В цілому, на переконання директора Координаційного бюро, інтеграція України до європейського та євроатлантичного цивілізаційного простору з одночасним розвитком динамічних відносин з іншими потужними світовими гравцями допоможе нашій країні адаптуватися до глобальних змін та посісти гідне місце на світовій арені.

На думку Олега Мирошніченка, аналітика з питань європейської інтеграції Міжнародного центру перспективних досліджень, Україна має більше уваги звертати на досвід країн Центрально-Східної Європи та Західних Балкан щодо виконання угод про асоціацію з ЄС. Проведене експертом дослідження вказало, що багато з нормативних та інституційних форм європейської інтеграції цих країн може бути ефективно використане в Україні.

Юрій Музика, заступник начальника управління внутрішньої політики Чернігівської обласної державної адміністрації, продовжуючи думку попередніх доповідачів, наголосив на необхідності комплексного підходу до належного інформування громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. В Чернігівській області  відповідні структури органів державної влади проводять роботу з поширення інформації про інтеграційні процеси у відповідності до Державних програм. В той же час, у фокусі уваги на даний час знаходиться питання щодо проведення просвітницької роботи на рівні районів області на сільських територій. В цьому контексті, розроблена обласна програма інформування про європейську та євроатлантичну інтеграцію із залученням можливостей громадських організацій та підприємців.

На думку Юрія Вдовенка, віце-президента Поліського фонду, голови Чернігівського обласного осередку Української Асоціації Європейських Студій, європейська інтеграція України має також розглядатись через призму інтеграції українських регіонів у відповідні європейські регіональні структури. Наразі ситуація з набуттям членства областей України в таких об’єднаннях є незадовільною.

Президент громадської організації «Євроклуб» Юрій Ткач в своєму виступі акцентував увагу присутніх на необхідності активізації роботи з висвітлення європейської та євроатлантичної тематики в рамках діяльності шкільних євроклубів. Не дивлячись на той факт, що в значній частині загальноосвітніх шкіл Чернігівщини були створені євроклуби, ставлення до них з боку вчителів є досить легковажне і формальне. Тому, робота зі шкільною молоддю має стати пріоритетом на порядку денному інформування громадськості про відносини України з ЄС та НАТО.

Підбиваючи підсумки обговорення, президент Поліського фонду  Геннадій Максак відмітив важливість об’єднання зусиль органів влади і громадськості у питанні побудови ефективної інформаційно-просвітницької кампанії, яка б змогла покращити рівень суспільної підтримки державного курсу на зближення з Європейським Союзом та Північноатлантичним альянсом.