Догори

04

вер. 2012

Опубліковано в Новини фонду

Що зробить місцевий референдум дієвим?

Під такою назвою 31 серпня Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень провів «круглий стіл», який став черговим кроком у реалізації проекту «Реформа інституту місцевого референдуму: участь громадян в урядуванні», метою якого є напрацювання рекомендацій до законопроекту «Про місцевий референдум» та їх імплементація через мобілізацію зусиль регіональних експертів.

До участі у «круглому столі» були запрошені представники громадських організацій, політичних партій, органів влади, ЗМІ та кандидати в народні депутати.

Відкриваючи захід, Геннадій Максак, керівник Поліського фонду, повідомив, що ініціатива  «Реформа інституту місцевого референдуму: участь громадян в урядуванні» реалізується у 8 областях під загальною координацією Лабораторії законодавчих ініціатив, яка безпосередньо співпрацює з представниками Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Верховної Ради України. Проект реалізується в межах спільної ініціативи Pact Inc., Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду Східна Європа.

За словами Євгенія Романенка, керівника проекту, учасники коаліції для досягнення мети сконцентрували свої зусилля у двох основних напрямах: промоційному та аналітичному. Так,  в рамках аналітичної складової проекту проведені фокус-групові дослідження та експертні опитування, які узагальнені Лабораторією законодавчих ініціатив в конкретні рекомендації та поширені, зокрема, і в регіональному інформаційному просторі. Промоційний напрямок включав інформування місцевих експертних кіл про дієвий інструмент прямої демократії – місцевий референдум та проведення великого промо-заходу – міні-референдуму в м. Чернігові. «Сьогоднішній захід є продовженням роботи по актуалізації тематики місцевих референдумів в експертному середовищі. Наразі ми з приємністю можемо констатувати факт розширення кола прихильників цього інструменту прямої демократії: представники політичних сил та окремі кандидати активно артикулюють питання референдумів на місцевому рівні, висловлюють готовність включати його до передвиборних програм», – повідомив Євгеній Романенко.

В рамках «круглого столу» учасникам було запропоновано висловити свої думки щодо готовності територіальних громад області застосовувати інструмент місцевого референдуму, наявності в регіоні структур, здатних ініціювати та провести цей великий захід. Крім того, експертам пропонувалося окреслити коло питань, які можна винести на місцевий референдум.

Головна теза, яку підтримали під час дискусії практично всі учасники заходу – наразі місцеві громади лише наближаються до повного розуміння суті та змісту інструменту референдуму. Однак на сьогодні є можливість використати переваги, які надасть майбутній закон. На думку Станіслава Тавлуя, заступника голови правління Центру “Апельсин”, достатньо 5-7% активного населення території для реалізації переваг та досягнення відчутних змін. Лунали думки і щодо необхідності продовження інформаційної кампанії серед широких верств населення та створення умов, які унеможливили б маніпулятивне застосування механізму місцевого референдуму будь-якою зі сторін. «Закон про місцеві референдуми повинен стати «запобіжником»  для влади при прийнятті рішень, а, отже, потрібно передбачити обов’язкову імплементація результатів» - підкреслив Павло Пущенко, керівник ЧОЦ «Ініціатива». На необхідності впровадження системи контролю за дотримання норм майбутнього закону з передбаченням чіткого механізму врахування результатів волевиявлення громади наголосив іРоман Семешко, помічник-консультант народного депутата України.

У підсумку «круглого столу» учасники підтримали заклик організаторів залучитися до кампанії лобіювання напрацьованих в рамках проекту рекомендації через підписання звернення до профільного комітету ВРУ.

Довідково:

Проект «Реформа інституту місцевого референдуму: участь громадян в урядуванні» реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень в межах спільної ініціативи Pact Inc., Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду Східна Європа.

                                                                                                                                                                                                                           

Реалізація компоненту «Підтримка місцевих ініціатив» програми «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що виконується Pact Inc., стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), та фінансовій підтримці Міжнародного фонду «Відродження».